Serwis www.sniezka-invest.pl używa plików cookies zgodnie z opisaną polityką prywatności. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies?.

 

Historia firmy ZPC Śnieżka S.A. dawniej Śnieżka-Invest” Sp. z o.o. rozpoczyna się w roku 1946. W tym momencie na terenie starej niemieckiej firmy „Hochwald Schokoladen Fabrik” zbudowana została nowa, polska firma o nazwie „Śnieżka”. To właśnie na ten rok datuje się początki, współcześnie znanej pod nazwą Śnieżka-Invest marki, marki kojarzonej z wyśmienitym smakiem, najwyższą jakością, tradycyjnymi i niepowtarzalnymi recepturami oraz magią… Dlaczego magią.

Otóż… w pierwszych latach produkcyjnych w Naszej magicznej Śnieżce pracowała młoda, zdolna i ambitna Janka Sajkiewicz-Miodek (krewna znanego prof. Jana Miodka).  Pani Janka piastowała stanowisko technologa w tym czasie, kiedy opracowano recepturę pewnego wyjątkowego cukierka, dla którego długo szukano nazwy. Legenda głosi, że w owej Jance zakochał się pewien Michał, który codziennie wystawał pod bramą zakładu, czekając na dziewczynę i właśnie na cześć tej miłości, sztandarowy produkt Śnieżki nazwano Michałki. Ile w tej historii prawdy? Nie wiemy. Sama Pani Janina twierdziła, że to bajka i nie pamiętała żadnego Michała, ale zaraz później, z lekko ukrywanym uśmiechem i rozmarzonym wzrokiem dodawała, że w bajki należy wierzyć, bo mimo swojej magii w każdej ukryte jest ziarnko prawdy…

Ale to jeszcze nie koniec… jest coś jeszcze, co wywołuje uśmiech na twarzy i otacza Śnieżkę magicznym blaskiem, a to już za sprawą naszych najwierniejszych konsumentów, czyli Dzieci, oraz patriotyzmu lokalnego. Chodzi tu dokładnie o dzieci mieszkające w Świebodzicach, gdzie Śnieżka ma swoją siedzibę. Nie wiadomo kto zapoczątkował te opowieści, nie wiadomo dokładnie w jakim celu i właśnie ta tajemniczość sprawia, że znowu zrobi się trochę magicznie. Łakocie i słodycze od zawsze kojarzyły się ze Świętami Bożego Narodzenia i Świętym Mikołajem, bo przecież w żadnej paczce nie może zabraknąć słodkich akcentów, o które proszą Nasze Kochane Pociechy. I właśnie wśród świebodzickich Dzieci panuje przekonanie, że Śnieżka to Fabryka Świętego Mikołaja, który produkuje tu słodycze i dokłada je do paczek…
Tak więc Witamy W Śnieżce- Fabryce, w której zaczyna się magia…
Historia Naszego Zakładu jest długa i mimo to, że bardzo interesująca, wszystkich szczegółów zdradzać nie należy, bo gdzie podziałaby się nasza tajemniczość… dlatego przybliżymy najistotniejsze fakty z zakładowej kroniki:

ROK 1946

Powstaje polska Fabryka Czekolady „Śnieżka” w Świebodzicach.

LATA 1957-1979

W firmie wprowadza się wiele modyfikacji i unowocześnień, m. in. wprowadza się nowy prażak ziarna kakaowego, młyn 5- walcowy i sortownik.  Śnieżka, jako pierwsza fabryka cukiernicza w Polsce, wprowadza przekaźniżki czasowe w urządzeniach produkcyjnych. Firma stopniowo przechodzi na dostawy półfabrykatów z kooperacji, aby nieustannie poszerzać asortyment i podnosić jakość produktów.

ROK 1967

Dokonano połączenia Fabryki Czekolady „Śnieżka”  w Świebodzicach i Fabryki Pieczywa Cukierniczego „Sobótka” we Wrocławiu, w wyniku czego powstaje przedsiębiorstwo Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Śnieżka” z siedzibą w Świebodzicach.

ROK 1990

W wyniku uregulowań prawnych DZPC „Śnieżka” stają się jednostką samorządową prowadzącą działalność w formie zakładu budżetowego Gminy Świebodzice. Po dalszych przemianach przedsiębiorstwo zmienia nazwę na Śnieżka- Invest Sp. z o. o.

ROK 2017

W wyniku przekształceń następuje zmiana formy spółki oraz jej nazwy na Zakłady Przemysłu Cukierniczego Śnieżka Spółka Akcyjna.

Historia

Zobacz nasze video